1. pl
  2. en
woman in gray shirt holding fan of us dollar bills
05 marca 2025

Unia Europejska chce wyeliminować lukę płacową ze względu na płeć

Parlament Europejski poparł dyrektywę dotyczącą przejrzystości wynagrodzeń, której celem jest zmniejszenie różnic w płacach między kobietami a mężczyznami oraz zobowiązanie pracodawców do większej transparentności w zakresie wynagrodzeń. Firmy zatrudniające co najmniej 100 pracowników będą musiały ujawniać informacje o wynagrodzeniach w sposób umożliwiający porównanie ich pod kątem płci. Jeżeli luka płacowa przekroczy 5%, pracodawcy będą zobowiązani do wdrożenia programów naprawczych we współpracy ze związkami zawodowymi.

Koniec tajemnicy wynagrodzeń

Nowe przepisy umożliwią pracownikom żądanie jasnych i pełnych informacji o poziomie wynagrodzeń z podziałem na płeć. Tajemnica płacowa zostanie zakazana – pracodawcy nie będą mogli zobowiązywać pracowników umownie do zachowania poufności wynagrodzeń ani ograniczać dostępu do informacji o płacach innych pracowników w tej samej lub innej kategorii. Pracodawcy będą także zobowiązani do podawania informacji o proponowanym wynagrodzeniu na konkretne stanowisko.

Kary za nieprzestrzeganie przepisów

Państwa członkowskie będą musiały wprowadzić sankcje, takie jak grzywny, wobec pracodawców naruszających przepisy. Pracownicy, którzy poniosą szkodę w wyniku ich naruszenia, będą mogli ubiegać się o odszkodowanie.

Przeniesienie ciężaru dowodu

W przypadku sporów dotyczących wynagrodzenia ciężar dowodu zostanie przeniesiony z pracownika na pracodawcę. Oznacza to, że jeżeli pracownik uzna, iż nie zastosowano wobec niego zasady równego wynagrodzenia i skieruje sprawę do sądu, to pracodawca będzie musiał udowodnić brak dyskryminacji.

Kiedy wejdą w życie nowe przepisy?

Dyrektywa musi zostać teraz zatwierdzona przez Radę. Następnie zostanie podpisana i opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Nowe regulacje wejdą w życie po 20 dniach od publikacji, a państwa członkowskie będą miały trzy lata na wdrożenie ich do prawa krajowego.

Autor: Agnieszka Orłowska (Managing Director w ESG Institute)

Polecane artykuły

arrow left
arrow right

Dołącz do naszej listy mailingowej i otrzymuj najświeższe wiadomości ESG

*Subskrybując wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych.

Name
Subskrybuj
Subskrybuj
Form sent successfully. Thank you.
Please fill all required fields!

Kariera

Kontakt

Baza wiedzy

Media

ESG Collaboration Hub

Nasze Usługi

O Nas

ESG Institute Sp. z o. o.

info@esginstitute.eu

Rondo ONZ 1,
00-124 Warszawa

Social media